У рамках Клубу підприємців Асоціації випускників МІМ-Київ відбулася зустріч: «Починати власний бізнес чи ні?»

19 грудня в МІМ-Київ відбулася зустріч Клубу підприємців Асоціації випускників бізнес-школи.

«Власний бізнес: починати чи ні?» – таку тему випускники обговорювали зі спікерами заходу –провідним експертом українського ринку ІТ-стартапів Денисом Довгополим (MBA МІМ-Київ 2000) та відомим українським ресторатором Максимом Храмовим. Модератором заходу виступив Андрій Клочко (МВА МІМ-Київ 2010).

Зустріч проходила у форматі «без краваток», тож учасники не лише жваво обговорювали всі  особливості започаткування та розвитку власної справи, але й ділилися внутрішніми амбіціями та побоюваннями щодо моменту переходу з «топ-менеджера» у позицію власника. Спікери зустрічі також ділилися з МІМівцями своїм власним життєвим та професійним досвідом, спільно з аудиторією збирали основні риси до «портрету» справжнього підприємця та обговорювали «вузькі місця» у створенні свого бізнесу.

Ключові висновки обговорення:

«Справжній» підприємець це:

 • Той, хто ні фізично, ні психологічно не в стані займатися роботою на посаді «найманого» управлінця;
 • Має внутрішню свободу та сильне бажання не залежати ні від кого;
 • Відчуває велику відповідальність не лише за себе та свою сім’ю, але й за рідних та працівників;
 • Реально та глибоко оцінює ситуацію (на ринку й у власному бізнесі);
 •  Вміє оцінювати, розуміти та нести ризики;
 • Психологічно стійка людина, здатен гідно переживати «падіння» і знову починати «з нуля»;
 • Оптиміст, який у важких моментах вірить у те, що далі буде краще (ця віра базується на особистих якостях, сильній волі та великому професійному досвіді);
 • Постійно змінює свій бізнес, відкриваючи нові напрямки чи нові проекти, – інакше життя для нього стає нудним.

Що робити, аби стати та залишатися успішним підприємцем:

 • Ставати підприємцем тільки тоді, коли фізично не можеш займатися нічим іншим (бо за 1 прикладом успішного бізнесу стоять 20 прикладів банкротств)
 • Не ставити на карту всі заощадження, адже ціна провалу дуже велика
 • Не поєднувати посаду управлінця в одній компанії з паралельним розвитком власної справи (адже на початку вона вимагатиме вашої присутності щонайменше 12 год. на добу)
 • Починати лише 1 бізнес-проект, а не кілька одночасно
 • Партнера обирати ретельніше, ніж дружину
 • Перед початком спільного бізнесу заключити з партнером «шлюбний контракт», де будуть чітко прописані всі правила ведення бізнесу
 • Зазначити у контракті, хто саме відповідальний за прийняття кінцевих рішень (і водночас бере відповідальність за можливий провал) у важливих ситуаціях, де ви з партнером не зможете дійти до спільного бачення
 • Регулярно змінювати щось у собі, чи у власному бізнесі
 • Пам’ятати, що бізнес має свій цикл розвитку і не може жити вічно: потрібно вчасно завершити його (та почати новий проект), або продати його тим, хто може дати справі нове життя

У жвавих дискусіях три години пройшли «як на одному диханні», бо ж у середовищі професіоналів-однодумців час летить зовсім непомітно. І, хоча спікери одностайно відмовляли учасників не ставати на шлях підприємця у випадку, коли отримуєш радість та матеріальне задоволення від посади управлінця, аудиторія розходилася з великим запалом в очах. Щоправда одні – з сильним бажанням стати підприємцем, а другі – з абсолютним переконанням не починати свій бізнес ніколи в житті. Зрештою, і перші, і другі залишилися задоволеними.

Відгуки учасників:

Роман Вовченко, випускник МВА 2012, радник голови правління "Укрінбанк"

 «Дениса Довгополого я вже чув на одному з заходів у МІМі, тож ішов послухати його цілеспрямовано. Було цікаво також відкрити для себе Максима Храмова та почути пережитий ним досвід, адже я також цікавлюся ресторанним бізнесом. Корисно було дізнатися про підприємництво з вуст практиків. Після сьогоднішньої зустрічі однозначно впевнився у тому, що треба писати плани. З моменту, як я вперше прийшов до МІМу на короткострокову програму, а потім закінчив і MBA, я час від часу думаю про заснування своєї справи. І хоч спікери «залякували» нас, але я поки що не злякався».

Вікторія Давлетшина, слухач МВА 2015, Начальник відділу "АйТі Фінанс"

«Після сьогоднішньої зустрічі я впевнилася, що мені комфортно на тій посаді, на якій я зараз є. І нехай мої власники щось собі вигадують та будують плани, а я буду їх підтримувати».

Артем Шевченко, випускник ПМП 2004, «Ваша щуба», «Релакса»

«Зустріч була легка, цікава; інколи філософська, інколи дуже конкретна. Цікаве поєднання спікерів: Денис Довгополий з його системним мисленням щодо «стартапів» у сфері ІТ, та досвідчений «польовий» практик Максим Хроамов. Незважаючи на те, що в цілому говорилось про складнощі українських підприємців, ще раз переконався: все можливе. Сподіваюсь, що клуб підприємців буде розвиватися та відсвітлювати що і як саме треба роботи, щоб розпочати або розвинути власну справу».

Фотографії з подіі