В бізнес-школі МІМ-Київ пройшов міжнародний форум «Ukraine: Facing The Future»

30 травня в МІМ-Київ відбувся міжнародний форум «Ukraine: Facing The Future». Спікерами заходу виступили запрошені експерти: політик, двічі міністр фінансів Польщі Гржегож  Колодко, міністр економіки України Павло Шеремета, директор Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ Геннадій Слабкий, засновник та голова наглядової компанії «Октава Капітал» Олександр Кардаков, директор міжнародної інвестиційної компанії SigmaBleyzer Вадим Бадаєв, заступник генерального директора агрохолдингу «Мрія» Владислава Рутицька, а також президент МІМ-Київ Ірина Тихомирова та викладачі бізнес-школи Володимир Данько та Вячеслав Покотило.

У рамках форуму МІМівські випускники і слухачі обговорювали з експертами виклики, що стоять перед нашою країною, сильні та слабкі сторони економіки, а також досвід економічних і політичних трансформацій інших країн, чиї уроки та висновки можуть стати прикладом для майбутніх змін України.

Захід розпочав Пан Колодко, який поділився досвідом впровадження економічних реформ у Польщі в 1990-х. На думку спікера успішні перетворення – так зване «польське економічне диво» – відбулися через те, що Польща планомірно розбудувала одночасно демократію, ринкову економіку, громадське суспільство та нову культуру. Також країна взяла курс на децентралізацію, що дало можливість регіонам розвиватися самостійно. Проте успішний результат змін країна відчула далеко не одразу – перші роки реформування були радше шоком, а не терапією. За словами пана Гржегожа: «Важко відповісти на питання: що буде добре для нас? Особливо через те, що в будь-якій країні немає «нас», яке б охопило весь народ, є радше різні групи «ми». Але Україні потрібно визначитися та встановити такі правила, які б охопили найбільшу кількість «ми». При цьому, щоб реформи були успішними, потрібна політична воля та контроль».

Павло Шеремета проаналізував ключові риси успішних етнічних меншин (з книги Е. Чуа «Потрійний пакет») та спробував прикласти їх до українців. Так, перша риса – це «комплекс незахищеності» - саме він підштовхує нас рухатися швидше. Ця риса притаманна і українцям. Друга, контроль своїх імпульсів та бажань, – саме цього не вистачає українцям, що не звикли заощаджувати (немає заощаджень – немає і інвестицій) та думати про майбутні покоління. Третя риса – відчуття вищості, що не переростає в зневагу до інших, бо спирається на реально досягнуті результати своєї праці. Саме до такої вищості потрібно прагнути і нам. Після обговорень з МІМівською аудиторією, стало очевидно, що найближчі завдання з боку міністерства – зменшення дефіциту, антикорупційні заходи, допомога бізнесу в створенні робочих місць та визначення найперспективніших галузей України для подальшого розвитку та підтримки. В свою чергу завдання суспільства – публічний контроль влади, щоденна праця та зменшення своїх імпульсів.

Володимир Данько та В’ячеслав Покотило обговорили з учасниками заходу цьогорічні результати рейтингу конкурентоспроможності країн від Міжнародного інституту розвитку менеджменту (IMD), чиї дослідження в цій сфері МІМ підтримує та висвітлює щороку. Рейтинг враховує економічні показники, стан інфраструктури, ефективність уряду та бізнесу. Цього року Україна зайняла 49 місце з 60 країн-учасниць. Володимир Данько ознайомив учасників з ключовими результатами рейтингу, де найбільш невтішні показники на сьогодні – це 55 місце в сфері державних фінансів та 60 місце за рівнем ефективного використання електроенергії; з позитивного – досить високий рівень в сфері інфраструктури та освіти. А Вячеслав Покотило зробив акцент на тому, що найбільша конкурентоспроможність насправді не дорівнює показнику найбільшого економічного зростання. По-справжньому успішними є ті країни, які забезпечують високий добробут громадян. Зокрема, за даними рейтингу «Індекс соціального розвитку 2014» від Social Progress Imperative Україна випередила Росію. Індекс охоплює 132 країни і враховує рівень задоволення базових людських потреб, як якість харчування, тривалість життя, екологію, медичну безпеку тощо. 

У другій частині конференції учасники обговорювали шляхи модернізації України та сфери бізнесу, які є перспективними для нашої країни. Так, Геннадій Слабкий розповів про трансофрмації, які зараз відбуваються в медичній сфері, зокрема про появу нових типів лікарень, зміни в системі фінансування, а також про зміну в системі мотивації медичних працівників.

Олександр Кардаков МІМівський випускник та експерт в ІТ-бізнесі підкреслив роль галузі ІТ. Зокрема, зауважив, що ефективність країни прямо пропорційна рівню використання ІТ-технологій, і чим якісніше впровадження цих технологій – тим вищий ВВП. На сьогодні в Україні є потужна база і ресурси для того, щоб розвинути цю сферу та стати високотехнологічною державою.

У свою чергу Владислава Рутицька зауважила, що найперспективнішою галуззю, що здатна принести реальний прибуток у короткий термін (за 3-5 років), є агробізнес. Вже сьогодні країна експортує зернові культури в понад 60 країн світу. І попит значно перевищує пропозицію. Одна з переваг України – унікальний досвід створення дуже великих та водночас дуже ефективних агрохолдингів.

Вадим Бадаєв обговорив з учасниками те, як використати та збільшити потенціал агросфери, залучити інвестиції та як при цьому застосувати знання, отримані в бізнес-школі . А Ірина Тихомирова у свою чергу поділилася дослідженням про взаємодію рейтингу конкурентноспроможності та рейтингу кращих бізнес-шкіл світу. Зокрема, учасники розглянули, як наявність потужної бізнес-освіти впливає на розвиток бізнесу та економіки та прийшли до висновку, що потенціал для розвитку бізнес-освіти в Україні є великим та недостатньо реалізованим. Адже бізнес-школа та її випускники – потужна рушійна сила суспільства, яка формує та популяризує високі професійні та інші стандарти життя.

Тетяна Федорова, МВА МІМ-Київ 2006, Комерційний директор «Прем'єр Експо»:

«Пан Гржегож говорив дуже правильні речі. В нашій країні потрібно зробити те, що ми не зробили за 23 роки – встановити певні правила та побудувати процедури, які будуть працювати вже самі по собі. Тоді держава почне виконувати справжні державні функції, а бізнес зможе нормально працювати сам. Також Павло Шеремета досить чітко описав сьогоднішню ситуацію в економіці країни, багато чого сказав, що змусило задуматися. Зрозуміло, що сьогодні Україні потрібна політична воля, щоб побудувати нові дієві правила і процедури».

Фотографії з конференції.