В МІМі відбувся Круглий стіл «Видобування нафти та газу в Україні: міфи та реальність»

13 лютого у МІМі було проведено Круглий стіл на тему «Видобування нафти та газу в Україні: міфи та реальність». Захід зібрав МІМівців та інших експертів зі сфер бізнесу, влади й науки, небайдужих до розвитку енергетичного потенціалу та долі країни в цілому. Співорганізаторами виступили бізнес-школа МІМ-Київ та Комітет з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки ВРУ.

Учасниками Круглого столу виступили: голова Укргазвидобування Сергій Костюк, доктор т.н. і лауреат Державної премії в галузі науки та техніки Ярослав Кунцяк, заступник директора УкрДГРІ Михайло Красножон, головний геолог ДГП «Укргеофізика» Олег Цьоха,  фінансовий директор «Полтавська газонафтова компанія» Євген Палєнка, директор «Карпатигаз» Борис Синюк, заступник голови Укргазвидобування Володимир Бенько,начальник планово-економічного управління Укргазвидобування Олексій Беліченко, завідувач відділу енергетичної і ядерної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень Олександр Суходоля, член Колегії Держагентства з енергоефективності та енергозбереження України Марія Яковлева, депутат ВРУ Вікторія Войціцька, Перший заступник голови Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський.

В рамках заходу обговорювали потенціал України у видобуванні газу та нафти; стан геологорозвідувальних робіт та можливості й проблеми у застосуванні сучасних технологій в геологорозвідці та бурінні; специфіку роботи підприємств з видобутку газу і нафти з різними формами власності; аналіз інвестицій в українські нафтогазові підприємства за останні 10 років та перспективи на найближчі роки; шляхи реформування та перешкоди розвитку нафтогазового комплексу України.

Під час досить запальних дискусій виокремили ряд перешкод та перспектив розвитку нафтогазовидобувної галузі. Серед головних проблем учасники виділили нестача фінансування геологорозвідувальних робіт та погіршення якості резервного фонду структур для пошукових робіт; відсутність практики відновлення недіючих і ліквідованих свердловин; падіння обсягів глибокого буріння; застарілі обладнання і технології; непрофесійну структуру та політику управління галуззю; відсутність вільного ринку з чіткими нормами, що заважає приходу інвесторів.

Незважаючи на кризу галузі, Україна все ж має великий потенціал.  Зокрема, значні запаси й прогнозні ресурси газу на відкритих родовищах та залишкові запаси нафти і газу на старих родовищах (за оцінками науковців нерозвідані ресурси складають 30 млрд. тон палива); наявність нових технологій відновлення ліквідованих свердловин та буріння на шельфах морів (за прогнозами освоєні ресурси Чорного та Азовського морів зараз становлять лише 5%); один з кращих в світі кадровий потенціал.

Проте, очевидно, щоб подолати кризу, Україні потрібно направити значні сили на підвищення власного видобутку газу та водночас переглянути економічні принципи і кардинально реформувати законодавство  та побудувати вільний ринок нафти й газу з чіткими економічними правилами. Як саме побудувати державну політику та стратегію розвитку нафтогазового комплексу – відповідь на це ключове питання має знаходитися спільно, у дискусіях між представниками влади, головними гравцями та експертами галузі. Зокрема, у стінах бізнес-школи, що є ідеальним експертним майданчиком для діалогу професіоналів.

Фотозвіт